Išvyka į Mėgintuvėlio laboratoriją

Lapkričio 24 d. Vilniaus J. Lelevelio inžinerijos gimnazijos IB gimn. klasės mokiniai ir jų chemijos mokytoja J. Skilond vyko į Mėgintuvėlio laboratoriją, kurioje susipažino su kultūros paso finansuojama edukacinė programa „Sėkmingos klaidos – eksperimentai laboratorijoje“.

Edukacinės programos metu, mokiniai susipažino su smalsiais, žingeidžiais žmonėmis, kurių svajonės bei pastabumas ilgus metus vedė į sėkmę, nors ir neišvengta klaidų. Kiti įrodė, kad net atsitiktinumas dažnai veda mus prie didžiojo atradimo. O tokių asmenybių mokslo istorijoje gausu: Džozefas Prislis atrado kelias dujines medžiagas tarp kurių buvo ir anglies dioksidas. Charles Thilorieris atrado sausą ledą, kurio dėka galime daryti nuostabiausius eksperimentus, bei turėti švariausią ir aplinkai palankiausią šaldomąją medžiagą. Johnas Pembertonas išvirė mikstūrą, kurią šiandien visi pažįstame kaip „Coca Cola“. Viljamas Perkinas siekė sukurti vaistus nuo maliarijos, o susintetino pirmąjį sintetinį dažą - moveiną. Kadangi tuo metu natūralūs purpurinės spalvos dažai buvo labai brangūs, jis suprato, kad išrado pigesnį jų pakaitalą, vėliau užpatentavo savo išradimą, bei įsteigė pirmąją sintetinių dažų gamyklą.

Mokiniai turėjo galimybę susipažinti ir išbandyti įdomiuosius chemijos eksperimentus: iš karšto vandens, sauso ledo ir indų ploviklio pasigamino nepaprasto grožio burbulų, išbandė anglies dioksido pokštus kolbutėse, atliko nepaprastus vulkano išsiveržimo eksperimentus bei pasidomėjo, kokie procesai vyksta per vulkano išsiveržimą. Pažino šaltojo azoto pokštus, pamatė kaip skystas azotas reaguoja su karštu vandeniu. Ši pažintis – tai tikras spektaklis akims. Programa būtų nesukėlusi tiek  įspūdžių, jei ne balti chalatai, specialūs akiniai, medžiaginės pirštinės, kuriais apsirengę mokiniai ir mokytoja dalyvavo eksperimentuose.

Laboratorinius bandymus ir eksperimentus vainikavo ugnies burbulų gamyba. Kiekvienas turėjo galimybę sudalyvauti ugnies šokyje. Drėgnas rankas vaikai ir mokytoja merkė į tirpalą ir laukė, kol „Mėgintuvėlio“ komandos nariai uždegs ant delno esančias putas. Abejingų tikrai neliko! Mokiniams labai patiko nors akimirkai pavirsti mokslininkais ir dirbti laboratorijoje.

Edukacinė programa „Sėkmingos klaidos – eksperimentai laboratorijoje“ labai įdomi ir naudinga, nes tai vienas iš  būdų į mokslą pažvelgti kitaip,  pabėgti nuo rutinos. Dalyvaudami netradicinėje veikloje mūsų mokyklos „mokslininkai“ įgijo naujų žinių, netikėtų bei naujų patyrimų ir buvo paskatinti siekti daugiau, dar giliau tyrinėti mus supantį pasaulį bei pažinti mokslą.

 

Chemijos mokytoja metodininkė Jevgenija Skilond