Kūrybinės dirbtuvės „Natūralaus muilo gamyba šaltuoju būdu"

Kūrybinės dirbtuvės „Natūralaus muilo gamyba šaltuoju būdu" Tuskulėnų gimnazijoje „Tyrėjų naktis 2019”

 

Paskutinį rugsėjo penktadienį, rugsėjo 27 d. 8A klasės mokiniai, kartu su chemijos mokytoja Jevgenija Skilond dalyvavo ,,Tyrėjų naktis 2019” renginyje-kūrybinėse dirbtuvėse „Natūralaus muilo gamyba šaltuoju būdu".

„Tyrėjų naktis“ – tai įspūdingas renginys, pilnas mokslo naujovių, kuriame dalyvauja daugiau nei 30 Europos šalių, t.y. daugiau nei 300 Europos miestų. „Tyrėjų nakties“ tikslas – kuo įdomesniais, novatoriškesniais būdais visus norinčius ir besidominčius supažindinti su mokslo pasauliu ar tiesiog leisti žvilgtelėti per petį laboratorijos darbuotojui.

Natūralus muilas – tai mažas stebuklas, gautas maišant augalinius aliejus su natrio šarmu, papildant eteriniais aliejais bei kitais natūraliais priedais, būtent toks būdas ir vadinamas šaltuoju būdu. Ši reakcija būna itin audringa ir pavojinga, tad reikalauja ypatingų saugumo priemonių bei specialios įrangos. Mūsų mokiniai ne tik stebėjo natūralaus muilo gamybos procesą, bet ir patys jame dalyvavo, maišydami šiuos ingredientus, dėjo eterinius aliejus bei kitus priedus (prieskonius), po to muilo masė išpilstė į formą ir paliko 12 valandoms, kad muilas galutinai sustingtų. Vėliau muilas brandinamas iki 6 savaičių, per kurias įvyksta galutinės cheminės reakcijos ir muilas gali keliauti pas jo laukiančius pirkėjus. Mokiniai sužinojo, kad mūsų senoliai šarmą gamindavo iš pelenų, kad natūralaus muilo gamybos procese dažniausiai naudojami kokoso (gerina plovimo savybes, skatina  putojimą) bei odą drėkinantys, maitinantys palmių, alyvuogių, ricinos ir kiti aliejai, kurie papildomi egzotiškais ir brangiais simondsijų (jojobos), agurklių, kviečių gemalų, aguonų aliejais.

       Puikiai praleidome laiką, paįvairinome kasdienybę, sužinojome daug įdomių dalykų, dalyvavome protmūšyje, visi gavome dovanų gabalėlį, nuostabaus kvapo, rankų darbo, muiliuką,  todėl su nekantrumu lauksime kitų susitikimų su mokslo atradimais, kurie gali artimiausiu metu tapti mūsų kasdienybės ir buities dalimi.

 

Chemijos mokytoja metodininkė Jevgenija Skilond