Mobilioji bioklasė

2018 m. lapkričio 9 d. gimnazijos chemijos ir biotechnologijų  kabinete kelioms valandoms įsikūrė moderni mokslinė laboratorija ant ratų „Mobilioji bioklasė“. Tai bendras Vilniaus universiteto ir UAB „Thermo Fisher Scientific Baltics“ projektas, kurio tikslas supažindinti Lietuvos mokinius su biochemijos mokslu ir suteikti galimybę padirbėti su šiuolaikine biochemijos laboratorijos įranga.

Tądien, net 24-riems mūsų gimnazijos III-IV gimn. klasių mokiniams buvo suteikta unikali galimybė pasijusti tikrais gamtos mokslų tyrėjais.

Keturias valandas trukusioje edukacinėje programoje VU gamtos mokslų fakultetų studentai mokiniams pasakojo apie DNR sudėtį, funkcijas bei tyrimo būdus. Po teorinės dalies mokiniai buvo suskirstyti į šešias grupes po keturis ir kiekvienai grupei pagelbėjo ,,bioklasiokas“.  Kiekvienas mokinys išbandė moderniausią mokslo įrangą:  automatines pipetes, purtykles, PGR, elektroforezės prietaisus.

Programa prasidėjo nuo saugaus elgesio laboratorijoje instruktažo, kurio visi griežtai laikėsi. Vėliau mokėsi kaip reikia tiksliai ir atidžiai naudotis automatinėmis pipetėmis. Nauji įgūdžiai jiems pravertė dalyvaujant „Pipetavimo olimpiadoje“. Geriausiai savo darbą atlikę mokiniai, į mėgintuvėlį įpylę lygiai 470 mikrolitrų skysčio, buvo apdovanoti ,,Thermo Fisher Scientific Baltics“ USB atmintinėmis.

Vėliau  atliko eksperimentus su DNR, kurių metu naudojamos polimerazinės grandinės reakcijos (PGR).

Labiausiai mokiniams patiko eksperimentas, kurio metu reikėjo nustatyti, ką slepia Petriuko DNR mėginys – erkinio encefalito virusą ar Laimo ligą sukeliančios bakterijos Borelia DNR? Šiam eksperimentui kiekviena grupė, naudodamasi specialia įranga, savarankiškai paruošė mėginius ir juos ištyrė ektroforezės ir kitais molekuliniais tyrimo metodais.  

Pasinėrę į molekulinės biologijos laboratorijos veiklą, mokiniai iš arti prisilietė prie gyvybės mokslų laimėjimų, susipažino su gamtos mokslų profesijomis, įgijo naujų žinių ir įgūdžių. 

Išklausę teoriją ir atlikę laboratorinius darbus mokiniai ir chemijos mokytoja  buvo apdovanoti VU ir „Thermo Fisher Scientific Baltics“ atminimo prizais, mokiniai gavo „Mobiliosios bioklasės“ programos tyrėjo pažymėjimus.

Manau,  kad  tai buvo įdomi ir naudinga patirtis, nes ne kiekvieną dieną tenka dirbti su šiuolaikiniais laboratoriniais įrenginiais, susipažinti su inovatyviais gyvybės moksluose taikomais tyrimų metodais.

Esame dėkingi šio projekto sumanytojams ir mus aplankiusiai šauniajai „Mobiliosios bioklasės“ komandai – Matui, Kotrynai, Laurai, Emilijai, Justinai, Inetai, Marijai, Giedrei, Aistei ir Ievai ir laukiame sugrįžtant!

 

Chemijos vyresn. mokytoja Jevgenija Skilond