Tyrėjų naktis 2018

Tyrėjų naktis – tai išskirtinis rudens penktadienis, kai daugelis Europos mokslo ir tyrimų laboratorijų atveria duris ir pabendrauti su visuomene renkasi mokslininkai bei tyrėjai, kurie paprastai dirba uždarose laboratorijose ar mokslo centruose.

Kaip ir kasmet Vilnius J. Lelevelio inžinerijos gimnazijoje atsirado mokslo entuziastų, norinčių susipažinti su patraukliais ir intriguojančiais moksliniais tyrimais, inovacijomis bei išradimais.

IIA ir IVB gimn. klasių mokiniai kartu su klasės auklėtojomis chemijos vyr. mokytoja J. Skilond ir biologijos mokytoja O. Lukashyavichenę apsilankė Gamtos tyrimų centro atviroje laboratorijoje ,,Mikroskopiniai grybai: draugai ar priešai?". Joje dalyviai susipažino su mikroskopinių grybų (mielių) įvairove, biologiniais savitumais, jų veikla bei funkcijoms gaunant natūralius  ir antropogenizuotus substratus. Sužinojo apie įvairių medžiagų biodestruktorius, maisto produktų gadintojus, mediciniškai svarbius, gyvenamosiose ir darbo patalpose paplitusius mikroskopinius grybus.

Mineralų muziejuje mokiniai  galėjo pasigrožėti vitrinose gulinčiais įvairiaspalviais mineralais (rubinais, smaragdais, topazais, granatais, opalais, akvamarinais ir kt.), bei juvelyrinių dirbinių kolekcija, kurioje puikuojasi ir žinomų XIX a. Rusijos akmenraižių darbai. Renginio dalyviai patys galėjo pasigaminti kuklų, bet originalų papuošalą – amuletą iš paprasto lauko akmenėlio.

IC klasės mokiniai kartu su geografijos vyr. mokytoja A. Makuc apsilankė  VU Geologijos muziejuje, turėdami galimybę pakeliauti po sukauptų iš įvairių Žemės vietų uolienų ir mineralų pasaulį. Išgirdo apie jų susidarymo sąlygas, sužinojo kiek daug jie gali mums „papasakoti“. Praktikos darbo „Mineralų ir uolienų mikropasaulis“ metu, dalyviai laboratorijose per mikroskopus išvydo mikrofosilijas, uolienų vidinę sandarą, kuri poliarizacinio mikroskopo dėka primena meno kūrinius-mozaikas.

Biologijos vyr. mokytoja V. Meškunec su savo auklėtiniais, 8A klasės mokiniais apsilankė atviroje laboratorijoje ,,Rudens vaisiai“ botanikos sode. Praktinio darbo metu 8A klasės mokiniai pakartojo mokslinio pažinimo etapus ir susipažino su 2018 metais Vilniaus universiteto botanikos sode užaugintais vaisiais. Juos identifikavo ir pabandė nustatyti kokie augalai juos brandino.  Sužinojo kokie yra vaisių tipai pagal apyvaisį ir kokia yra vaisių bei sėklų reikšmė žmogaus gyvenime.

IIIA gimn. klasės mokiniai kartu su fizikos vyr. mokytoju M. Šuškevič vakare lankėsi Vilniaus planetariume ir išklausė paskaitą ,,Tamsiausios Visatos paslaptys“. Paskaitos metu buvo atskleistos paslaptys: Kaip prasidėjo ir kaip pasibaigs mūsų Visata? Kam mums reikalinga tamsioji energija ir tamsioji materija?

Renginys ,,Tyrėjų naktis 2018“ yra naudingas mokiniams, ypač tuo, jog paskaitos pateikiamos nestandartine forma, kas neleidžia nuobodžiauti. Žinias, kurias įgyja mokiniai išvykos metu, tikrai panaudos savo kasdieniame gyvenime. Dėkoju mūsų gimnazijos administracijai už sudarytą galimybę įgyti žinių netradicinėje aplinkoje.