IIIa gimn. klasė baleto spektaklyje ,,Procesas“

Prieš pavasario atostogas pasipuošę IIIa gimn. klasės mokiniai vyko į Lietuvos nacionalinį operos ir baleto teatrą. Klasės vadovė Jolanta Boris dar rudenį pasirūpino greitai išgraibstomais bilietais ir pakvietė visus drauge pažiūrėti choreografo Martyno Rimeikio sukurtą baletą ,,Procesas“. Per lietuvių literatūros pamokas gimnazinėse klasėse nagrinėjama programinio austrų rašytojo Franco Kafkos kūryba. Tad prieš spektaklį mokiniams lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Ramunė Cibulskienė papasakojo, apie ką yra romanas ,,Procesas“, kokiomis temomis rašo F. Kafka, kokios keliamos problemos ir amžini klausimai svarstomi jo kūriniuose.

Šventoms Velykoms artėjant šis šokio spektaklis mokinius privertė susimąstyti ir, pasak choreografo M. Rimeikio, stebėti baletą atvira širdimi ir atmerktomis akimis. Per baleto spektaklio pertrauką ir jam pasibaigus prie rūbinės mokiniai dalijosi įspūdžiais ir diskutavo. Abejingų neliko: vienus sužavėjo muzika, kitus šokio, judesių plastika, o labiausiai sužavėjo pagrindinio vaidmens atlikėjas baleto artistas Jeronimas Krivickas. „Procesas“ – baletas apie vilties išsaugojimą, apie meilės blyksnį, apie šviesą biurokratinio absurdo kupinoje sistemoje. Ar kartais šis baletas ne apie mus?“, - rašoma programoje. Ir išties kiekvienas kažką rado sau. Pagrindinį romano veikėją Jozefą K. traiško biurokratinė sistema, bet tai tik priemonė kalbėti apie pamatines vertybes – laisvę ir kaltę. Iš tiesų laisvę varžo visų pirma išankstinis aplinkinių įsitikinimas jo kalte. Ir tik nuo žmogaus priklauso, ar jis prisiims įkyriai jam peršamą kaltę, ar ne. Vieni ilgainiui patys ja įtiki, o kiti išsaugo viltį ir priešinasi net vedami giljotinon.

Įdomu pastebėti tai, kad spektaklis pelnęs aukštų apdovanojimų: už šį pastatymą kompozitorius M. Urbaitis ir choreografas M. Rimeikis 2018 m. buvo apdovanoti „Auksiniais scenos kryžiais“. 

Klasės vadovė Jolanta Boris ir lietuvių k. mokytoja Ramunė Cibulskienė