Abėcėlė (ne)draudžiama!

Integruota istorijos – lietuvių kalbos ir literatūros pamoka

,,Abėcėlė (ne)draudžiama!

 

Gegužės 7 d. Lietuvoje minima Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena. Mūsų gimnazijoje ši diena paminėta organizuojant integruotą istorijos – lietuvių kalbos ir literatūros pamoką 7a klasėje ,,Abėcėlė (ne)draudžiama!“ Interaktyvią pamoką vedė dvi mokytojos – istorijos mokytoja Veslava Malevska ir lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Ramunė Cibulskienė. Pamokos metu mokiniai pasikartojo, ką žino apie šį sunkų istorinį laikotarpį, apie jos herojus – knygnešius ir...knygnešes. Pasirodo, knygnešių būta nemažai ir moterų, tik jų vaidmuo dar nepelnytai primirštamas.

Įdomi ir kūrybiška buvo mokiniams skirta namų užduotis: pamąstyti, kur XIX a. knygnešiai galėjo slėpti gabenamas knygas ir kur saugiai jas pasidėdavo įsigiję kaimo gyventojai. Daugelio mokinių pasiūlyti būdai atitiko istorinį laikotarpį ir kontekstą. Pamokoje netrūko ir to laikmečio autentikos: apie savo sunkų, bet prasmingą ir įdomų gyvenimą pasakojo du knygnešiai – Jurgis Bielinis (į jo vaidmenį įsikūnijo 7a klasės mokinys Dominykas Stankevičius) ir Magdalena Bankaitė (7a klasės mokinė Gabriela Basiul). Šie istorijos liudytojai papasakojo dar negirdėtų ir nežinomų faktų iš knygnešių gyvenimo.

Pamokos pabaigoje mokiniai pasitikrino, kaip sekėsi įgyvendinti pamokos pradžioje išsikeltą uždavinį: atsakę į viktorinos klausimus https://quizizz.com/ platformoje mokiniai įsivertino žinias, suvokė, ko dar nežino ir kur dar reikia pasigilinti. Mokiniai ne tik neįprastai paminėjo reikšmingą Lietuvai kalendoriaus datą, bet ir sėkmingai pagilino savo iniciatyvumo ir  kūrybingumo bei socialinę kompetencijas.

Pamokos organizatorės mokytojos Veslava ir Ramunė