RANKŲ DARBO KALĖDINIS ATVIRUKAS

Ar žinote, kas yra atvirùkas (atvirùtė) ir kada bei kur gimė tradicija sveikinti artimuosius ir linkėti jiems laimės siunčiant šį „pašto lapelį su meniniais vaizdais ar nuotrauka“? Pasirodo, ši tradicija sveikinti savo artimuosius rašytais linkėjimais gimė dar gerokai prieš mūsų erą: tokiais rašteliais vieni kitus su Naujaisiais metais sveikindavo jau senovės kinai, nuo jų neatsiliko ir senovės egiptiečiai, panašius linkėjimus įvairiomis progomis rašę ant papiruso ritinių. Europoje rasti seniausi atvirukų pavyzdžiai priskiriami XIV-XV amžiui – tai buvo labai prabangūs, rankų darbo kūriniai, kuriuos vieni kitiems Valentino dienos ir kitų švenčių proga per pasiuntinius dovanojo tik labai turtingi aristokratai. Europoje prabangūs rankų darbo atvirukai egzistavo jau viduramžių pabaigoje, o sveikinimų tradicija buvo paplitusi irgi tik tarp kilmingųjų. Tačiau viską pakeitė dvi svarbios inovacijos: spaudos preso ir pašto ženklo atsiradimas.

Šiais technologijų laikais žmonės įvairių švenčių proga vieni kitus jau rečiau pasveikina popieriniais paštu siunčiamais atvirukais. Dažniau sėda prie išmaniųjų įrenginių ir parenka jau kitų sukurtus ir laisvai internete prieinamus gražius vaizdus, na, nebent prirašydami savo kurtą palinkėjimą... O juk ,,jei atvirukas savo rankų darbo – jis pranoksta visus kitus sveikinimus. Tai reiškia, kad žmogui parodomas didžiausias dėmesys, nes siuntėjas rado laiko ne tik sugalvoti sveikinimą konkrečiam žmogui, jį ranka užrašyti, bet ir gaminti atviruką", – yra sakęs protokolo ir etiketo ekspertas Arminas Lydeka.

Mūsų gimnazijos mokiniai artėjant šventėms dalyvavo jau tradiciniu tapusiame lietuvių kalbos mokytojų organizuotame projekte ,,Kalėdinis atvirukas“. Mokiniai ne tik talentingai įvairiomis technikomis kūrė atviruko vaizdus, bet stengėsi kuo kruopščiau, dailiau bei taisyklingiau juos užrašyti. Tik ranka užrašytas sveikinimas, pasak A. Lydekos, laikytinas prabangesniu, jaukesniu, šiltesniu.

Visos lietuvių kalbos mokytojos ragino aktyviai įsitraukti į šio projekto veiklas įvairių klasių mokinius. Kūrybingiausiais mokinių darbais šiemet grožėjomės mokyklos 2 korpuso 2 aukšto koridoriuje įrengtame didžiuliame ekrane. Įspūdingą nufotografuotų mokinių darbų galeriją parengė lietuvių kalbos mokytoja Dovilė, o mokytoja Ramunė suorganizavo šių šiltų linkėjimų įteikimą Respublikinės Vilniaus psichiatrijos ligoninės bendruomenės nariams. Tegu pradžiugina ir sušildo šios ligoninės gydytojų, slaugytojų, pacientų širdis artėjančių žiemos švenčių proga mūsų gimnazistų nuoširdžiai išsakyti linkėjimai!

Artėjančių švenčių proga linkime kiekvienam džiugiai sulaukti to sveikinimo, į kurį įdėta daugiau darbo, rūpesčio ir meilės!

Lietuvių kalbos mokytojos Ramunė ir Dovilė