Molėtų krašto paslaptys

Birželio 16 dieną 5a klasės mokiniais išvyko į ekskursiją po Molėtų kraštą.  Šios kelionės pradžioje aplankėme Europos geografinį centrą, kuris yra  nutolęs 26 km į šiaurę nuo Vilniaus. Prie Europos geografinį centrą puošiančios garsaus lietuvių skulptoriaus Gedimino Jokūbonio kompozicijos skirtos Lietuvos įstojimui į ES pažymėti pakalbėjome apie pačią koloną , Europos geografinio centro nustatymą, nusifotografavome visi kartu ir toliai tęsėme savo kelionę. Antroji mūsų stotelė Molėtų observatorija i etnokosmologijos centras.  Mūsų apsilankymą šioje įstabioje vietoje pradėjome  nuo edukacijos “Saulės sistemos paslaptys,  iššūkiai, pasiekimai. Edukaciniai žaidimai“. Ši edukacija  supažindino mano auklėtinius  su Saulės sistemoje esančiais objektais. Pasitelkiant edukacinėje erdvėje esančius žaidimus, vaizdines priemones, mokiniams buvo   pristatytos Saulės sistemos planetos, kosmose laukiantys iššūkiai, kosmoso naujienos, lietuvių indėlis į su kosmosu susijusią veiklą, aptartos  kosmoso šiukšlinimo aktualijos ir problemos sprendimo būdai. Mokiniai labai aktyviai dalyvavo visose veiklose ir parodė didžiulį susidomėjimą tema.

Po edukacijos pradėjome  apžvalginę ekskursiją po Etnokosmologijos muziejų. Tai išties įspūdingas pastatas, kuriame įsikūrusi mokslinė observatorija mokslininkams, ir muziejus mūsų smalsiems mokiniams. Kiekvienoje  muziejaus pakopoje išdėstyta vis kita dangaus istorijos dalis. Pirmoji ekspozicija papasakojo  apie etninį ryšį su dangumi, antroje pakopoje pamatėme įvairius prietaisus, kai kurie iš jų primenė rakandus, kuriais žmonės bandė pamatuoti ir dar vis matuoja dangaus kūnus. Palypėję dar aukščiau, prisilietėme  prie kosmonautikos istorijos ir bandėme atrasti ryšį tarp žmogaus ir kosmoso. Sužinojome dar daugiau apie planetas, žvaigždes, spiečius. Galiausiai pasiekėme  aukščiausią tašką, kuriame stovi didžiausias teleskopas Šiaurės Europoje.

Vėliau aplankėme  vieną įdomiausių Molėtų krašto objektą-muziejų – Titiškių malūną.  Pagrindinis ir originaliausias muziejaus eksponatas – tai pats vandens malūnas, išlikusios orginalios girnos, keltuvas ir autentiški vitražai. Didžiąją muziejaus dalį užima senoviškų radijo aparatų kolekcija, nuo seniausios detektorinės radijos, vienos pirmųjų garso laikmenų gramofoninės plokštelės bei Kauno radijo gamykloje gamintos magnetolos. Malūno šeimininkas ne tik įdomiai pristatė pačio malūno istoriją bei savo senoviškų radio aparatų kolekciją, bet ir surengė mums tikrą  diskoteka su pačią  tikriausią švieso muziką. Šelionėms nebuvo galo! Po ekskursijos mokiniai toliau šėlo gražioje malūno teritorijoje žaisdama su kamuoliu bei braidydama Šventosios upėje.

Dėkoju  Jolantai Veromej už bendradarbiavimą kuriant kelionės programą bei suteiktas žinias ir norą patenkinti vaikų skirtingus poreikius kelionės metu, o auklėtinės mamai B.Kozubovskai už draugiją bei pagalbą.

                                                 5a klasės auklėtoja Božena Gulbinovič