Optinės tekstilės paroda Mėlynos mintys

Spalio 7 dieną IIIb klasės mokiniai su matematikos mokytoja išsiruošė į Vilniaus „AP galeriją“ į Danguolės Brogienės, Vilniaus dailės akademijos profesorės bei vienos ryškiausių optinės tekstilės meno atstovių Lietuvoje, parodą „Mėlynos mintys“.

Mokiniai kūrėjos darbuose pamatė, kaip  plonos šilko linijos jungiasi į semantinių reikšmių kupiną geometrinę dėlionę, o galerijos darbotoja aptarė sukurtų kūrinių prasmę. Kūriniuose kvadratai ir zigzagai, trikampiai ir apskritimai – formos, egzistuojančios mūsų aplinkoje ne tik kaip kasdienybės dariniai, bet ir kaip transcendentiniai, archainiai simboliai. Kosmines, gyvenimo būties ir laiko alegorijas atrandame senovės civilizacijų reliktuose, lietuvių, baltų taudodailėje bei folklore. Jos iš naujo savitai atgimsta D. Brogienės kūriniuose tarsi mįslė, užkoduota šilko gijų struktūrose. Kūrinių pagrindą sudaro ploni šilko, metalizuoti siūlai ir viskozė, varijuojant nuo didelio formato paveikslų iki tekstilės miniatiūrų-papuošalų. Tekstiliniams kūriniams D. Brogienė naudoja verpimo ir siūlų sukimo kaimišką ratelį. Jis sujungia labai plonus siūlus, išgauna spalvų atspalvių įvairovę. Daugiausiai menininkė žinoma už savo optines geometrines abstrakcijas, kuriomis perteikia subtilią šviesos gyvastį ir iš lietuvių folkloro bei gamtos kylančias formas. Įdomu tai, kad paveikslas kinta priklausomai nuo žiūrėjimo rakurso ir apšvietimo. Šis įspūdis išgaunamas sudėtinga autorine šilko vyniojimo plokštumoje technologija, kuri paveikslams suteikia vibruojantį spindesį.

Parodoje „Mėlynos mintys“ buvo pristatoma skirtingų laikotarpių D. Brogienės kūryba, tačiau pagrindinę ekspozicinę dalį sudarė naujausių metų tekstilė ir juose dominuojantis mėlynas koloritas. Vanduo, žemė, dangaus skliautas atsikartoja skirtingų formatų paveiksluose.
Mėlyna – tai pastovumo ir tiesos, dangaus spalva. Autorė tiki, kad mėlyna visada yra su mumis. Netgi jeigu ir apsiniaukusi diena, mes vis tiek turime viltį, kad tarp debesų danguje pasirodys nors ir mažas lazuritinės-mėlynos spalvos dangaus lopinėlis. Aiškaus dangaus melsvumas visą laiką siejasi su gamtos pastovumu, atviro kosmoso siekiamybe, viltimi ateinančiai dienai.

Po parodos mokiniai dar pagilino savo žinias ir iš spaudos sužinojo, kad D. Brogienė (gim. 1959) tekstilės srityje dirba nuo 1982 metų. Autorės darbai pristatyti daugiau negu 120 parodų pasaulyje (Vokietijoje, Vengrijoje, Rusijoje, Mongolijoje, Japonijoje, Anglijoje, Meksikoje, JAV ir kt.), kūryba įtraukta į Lietuvos visuotinę enciklopediją bei paskelbta Oksfordo leidinyje-enciklopedijoje „Sėkmingiausios Lietuvos asmenybės”.

Nuoširdžiai dėkojame ,,AP galerijos“ darbuotojams už galimybę mūsų gimnazistams pamatyti ir susipažinti su meno ir mokslo pasaulius integruojančiais projektais bei pagilinti kūrybiškumo ugdymo bei STEAM kompetencijas.

 

Matematikos vyresn. mokytoja Renata Gluchovska