Angelų kalva – Užutrakio dvaras –Trakai

Edukacinė pažintinė kelionė

 

Gegužės 31 dieną 5b, 6d bei 7b klasių mokiniai lydimi klasių vadovių  bei matematikos mokytojos Renatos G. anksti ryte  išvyko  Trakų link. Pirmasis sustojimas buvo Angelų kalvoje. Pamatėme, kad 4,3 ha plote dangų sveikina daugiau kaip 40 didesnių ir mažesnių medinių angelų. Sužinojome, kad kiekvienas ant kalvos esantis angelas įkūnija vieną iš gyvenimo tiesų: Gyvybę, Tiesą, Taiką, Dvasios ramybę, Atjautą, Pasiaukojimą, Meilę, Sveikatą, Džiaugsmą, Dėkingumą, Viltį...

Vėliau aplankėme Užutrakio dvaro sodybos parką. Sužinojome, kad Užutrakio rūmus pastatė grafas J. Tiškevičius, kuris po tėvo mirties paveldėjo Užutrakio dvaro sodybą. Puikius rūmus supa didelis parkas, kurį suprojektavo prancūzų architektas E. Andrė. Šiandien Užutraukio dvaro sodyba - nacionalinės reikšmės kultūros paminklas, valdomas ir tvarkomas Trakų istorinio nacionalinio parko direkcijos. Užutraukis atgimsta: restauruojami dvaro ūkiniai pastatai bei puoselėjamas parkas.

                      Integruotoje istorijos ir geografijos pamokoje ,,Trakų istorinis kraštovaizdis: ežerai ir pilis‘‘ mokiniai sužinojo, kad Trakų kraštas garsėja ne tik viduramžių pilimi, bet ir tuo, kad šiame krašte gausu ežerų. Čia jų yra apie du šimtus. Pats miestelis pastatytas ant vandens, Trakų pilis iš visų pusių apsupta vandens. Istorijos mokytoja papasakojo įdomią legendą apie ežero vardo kilmę ir apie Trakų pilį, kuri garsėja gotikine architektūra ir ypatinga vieta: ji stovi vieno iš giliausių Lietuvos ežerų – Galvės – saloje. Mokytoja pabrėžė, kad tai strategiškai itin patogi vieta. Mokiniai su mokytoja aptarė Trakų ežerų geografinę padėtį, vardijo ežerus išdalintuose žemėlapiuose, nustatinėjo ežerų druskininkumą, kalbėjo apie ežerų reikšmę gamtai.

Kitas sustojimas – Trakų pilis. Susipažinome su Trakų salos ir pusiausalio pilių istorija. Sužinojome daugiau apie LDK kunigaikščius Kęstutį ir Vytautą, Jogailą ir Aleksandrą, apie kryžiuočių žygius ir apie didvyrišką lietuvių pilių gynybą, jų prabangą bei garbingus svečius.

Trakų pilyje mokinių laukė dvi edukacijos  ,,Viduramžių karyba˝  bei ,,Pasivaikščiojimas su Vytautu Didžiuoju˝. Edukacijoje ,,Viduramžių karyba˝ mokiniai susipažino su XII-XV a. Lietuvos bei Vakarų Europos karyba, ginkluote, kovos taktika. Turėjo galimybę pasimatuoti šarvus, įvairius šalmus, pakilnoti ir surinkti ginklus. Kito edukacinio užsiėmimo metu ,,Pasivaikščiojimas su Vytautu Didžiuoju˝ buvo pristatyta Vytauto Didžiojo asmenybė, pateiktos įdomios žinios iš istorijos šaltinių. Mokiniai savarankiškai pasigamino Vytauto Didžiojo antspaudą, kuriame pavaizduotas pats kunigaikštis.

Pamokos netradicinėje erdvėje mokiniams visada labai patinka, todėl kilo idėja organizuoti integruotą istorijos ir matematikos pamoką šeštoje klasėje ,,Erdvinių kūnų panaudojimas Trakų pilies statyboje˝, kurios tikslas plėsti matematinį suvokimą apie erdvinę geometriją senovinių pastatų statyboje. Istorijos mokytoja papasakojo, kad salos pilies rūmai buvo statomi gana ilgai ir buvo statomi kaip tvirtovė apsiginti nuo priešų. Statant keitėsi konstrukcijos, technika ir medžiagos. Pabrežė, kad Trakų salos pilis savo paprastumu bei kukliu puošnumu išreiškė pažangiausias XV a. fortifikacijos idėjas. Ji laikoma viduramžių gynybinės architektūros šedevru, vienintele pilimi Rytų Europoje. Su matematikos mokytoja mokiniai tyrinėjo pilies pastato konstrukciją ir jo dalis. Aptarinėjo, kokie erdviniai kūnai panaudoti pilies statyboje. Skaičiavo ir analizavo, kokių kūnų panaudota daugiausiai, kokių mažiausiai, samprotavo ir atsakinėjo, kodėl taip yra. Vėliau kiekvienas mokinys, gavo užduočių lapą, kurį turėjo užpildyti.

Ekskursijos pabaigoje aplankėme karaimų kenesą ir daug sužinojome apie karaimų tautą, jų papročius ir tradicijas. Karaimus po pergalingo mūšio Kryme XIV a. Vytautas Didysis perkraustė į Trakus.  Kelionę vainikavo vaišės – ragavome karaimų nacionalinį patiekalą – kibinus.

 

Ekskursijos organizatoriai