Mėgintuvėlio laboratorija

2024 m. kovo 27 d. Vilniaus J. Lelevelio inžinerijos gimnazijos 8B klasės mokiniai kartu su chemijos mokytoja metodininkė J. Skilond ir jų klasės auklėtoja IT vyresniąja mokytoja O. Bedugnis vyko į - Mėgintuvėlio laboratoriją, kurioje susipažino su kultūros paso finansuojama edukacineprograma „Sėkmingos klaidos“.

Edukacinės programos metu, mokiniai susipažino su smalsiais, žingeidžiais žmonėmis, kurių svajonės bei pastabumas ilgus metus vedė į sėkmę, nors ir neišvengta klaidų. Kiti įrodė, kad net atsitiktinumas dažnai veda mus prie didžiojo atradimo. O tokių asmenybių mokslo istorijoje gausu: Džozefas Pristlis atradokelias dujines medžiagas tarp kurių buvo ir anglies dioksidas. Charles Thilorieris atrado sausą ledą, kurio dėka galime daryti nuostabiausius eksperimentus, bei turėti svarbiausią ir aplinkai palankiausią šaldomąją medžiagą. Johnas Pembertonas išvyrė mikstūrą, kurią šiandien visi pažįstame kaip „Coca Cola“. Viljamas Perkinas siekė sukurti vaistus nuo maliarijos, o susintetino pirmąjį sintetinį dažą - moveiną. Kadangi tuo metu natūralūs purpurinės spalvos dažai buvo labai brangūs, jis suprato, kad išrado pigesnį jų pakaitalą, vėliau užpatentavo savo išradimą, bei įsteigė pirmąją sintetinių dažų gamyklą.

Mokiniai turėjo galimybę susipažinti ir išbandyti įdomiuosius chemijos eksperimentus: iš karšto vandens, sauso ledo ir indų ploviklio pasigamino nepaprasto grožio burbulų, išbandė anglies dioksido pokštus kolbutėse, atliko nepaprastus vulkano išsiveržimo eksperimentus bei pasidomėjo, kokie procesai vyksta per vulkano išsiveržimą. Pažino šaltojo azoto pokštus, pamatė kaip skystas azotas reaguoja su karštu vandeniu. Ši pažintis – tai tikras spektaklis akims.

Laboratorinius bandymus ir eksperimentus vainikavo ugnies burbulų gamyba. Kiekvienas turėjo galimybę sudalyvauti ugnies šokyje. Drėgnas rankas vaikai ir mokytojos merkė į tirpalą ir laukė, kol „Mėgintuvėlio“ komandos nariai uždegs ant delno esančias putas.

Abejingų tikrai neliko!